تبلیغات
سبیل موزیک - گیاهان دارویی درمان بی خوابی

گیاهان دارویی درمان بی خوابی

دوشنبه 29 خرداد 1396 03:59 ق.ظ

 

گیاهان دارویی درمان بی خوابی • توما

 • گیاهان دارویی درمان بی خوابی • توما

  خواب مانند تنفس و خوردن در زندگی انسان ضروری اســت. بدون خواب مناسب، بدن به درستی عمل نمی کند. در هنگام خواب، بدن بی حرکت اســت و خاطرات را تثبیت می کند. در خواب اطلاعاتی که در طول روز جمع آوری شده اســت به حافظه بلند مدت منتقل می شود. همچنین، در طول خواب بدن ما رشد عضلانی، تولید هورمون ها، تعمیر بافت ، بازسازی و جوان شدن را انجام می دهد.

  گاهی اوقات، خواب از ما فرار می کند و کل شب تا طلوع خورشید بیدار هستیم. کلینیک مایو بی خوابی را به این شکل تعریف می کند “اختلال مداوم که می تواند خوابیدن، خواب ماندن، یا هر دو حالت را سخت کند.”

  بسیاری از ما گاه و بی گاه در زندگی از نوعی از بی خوابی رنج برده ایم، برای میلیون ها آمریکایی، این کابوس چند شب پشت سر هم تکرار می شود. برآوردها نشان می دهد که بیش از ۷۰ میلیون آمریکایی از بی خوابی مزمن که شامل ۹۰ اختلالات مختلف خواب اســت، رنج می برند.

  بی خوابی مزمن منجر به بیماری های مختلفی از جمله چاقی، اضطراب، افسردگی، فشار خون بالا، دیابت، بیماری قلبی و … می شود. اگرچه بسیاری از مردم از قرص های مختلف برای خوابیدن اســتفاده می کنند، آنها فقط علت بی خوابی را می پوشانند و دردسرات بیشتری برای آن ها به وجود می آید.

  خبر خوب این اســت که برخی از داروهای گیاهی بسیار موثر هستند و این درمان ها به تعادل بدن و آرامش کمک کرده و بدن اجازه می دهد بهبود یابد.

  اگر به خاطر دردسرات مختلف و مشغول بودن ذهن و نگرانی و اضطراب نمی توانید بخوابید مصرف داروهای گیاهی زیر می تواند به آرامش کمک کرده و باعث اســتراحت راحت شود.

  داروهای گیاهی برای بی خوابی و راحت تر خوابیدن

  والرین (Valeriana officinalis)

  ریشه این گیاه گلدار چند ســاله قد بلند خشک می شود و به عنوان آرام بخش اســتفاده می شود. با توجه به مطالعات متعدد، والرین، بومی اروپا و آسیا اســت و به کاهش زمان مورد نیاز برای به خواب رفـــــتن کمک می کند. همچنین طول مدت و کیفیت خواب را افزایش می دهد.

  در صورت خرید این گیاه به شکل کپسول، توصیه می شود هر چهار یک بار یا قبل از خواب مصرف شود. تاثیر این قرص حدود چهار ساعت می باشد. اگر در طول شب بیدار شوید باید قرص دیگری بخورید. بیشتر افراد این مقدار دوز را موثر می دانند. سعی کنید این قرص را سه هفته مصرف کنید سپس آن را به داروی گیاهی دیگری تغییر دهید زیرا بدن شما به این قرص عادت می کند. پس از تغییر قرص، پس از دو هفته می توانید به قرص واریان برگردید و این قرص تاثیر قبلی خود را دارد.

  گل ساعت (Passiflora incarnata)

  passionflower گیاهان دارویی درمان بی خوابی

  علاوه بر این که این گل فوق العاده زیبا اســت به عنوان ابزاری مناسب برای آرام کردن ذهن و آرامش اســتفاده می شود. این گل نام خود را از پاپ V در ۱۶۰۵ گرفـــــته اســت که گل را به عنوان نمادی از “مصائب مسیح” در نظر گرفـــــته اســت.

  این داروی گیاهی برای مدت زمان بسیار طولانی برای کاهش اســترس های روانی اســتفاده می شده اســت. از لحاظ تاریخی این دارو برای خوابیدن و برطرف کننده اســترس اســتفاده می شود.

  ترکیب شیمیایی این گیاه چیزی کمتر از ماده ای شگفت انگیز نیست. مطالعات علمی نشان می دهد این گیاه خواص آرام بخشی دارد به خصوص زمانی که با سایر گیاهان ترکیب می شود. این گیاه غنی از فلاون، آلکالوئیدها و coumarins می باشد. که خواص بازدارنده انتقال دهنده عصبی دارد و نقش حیاتیی در تنظیم تحریک پذیری و حجم عضلانی ایفا می کند.

  این گیاه برای کودکان و افراد ســالم خطری ندارد و میتوان آن را به شکل شربت مصرف نمود. بین ۳۰ و ۶۰ قطره قبل از خواب و یا هر زمان دیگری که نیاز به اســتراحت دارید، مناسب اســت.

  گیاهان دارویی برای سحرخیزی

  اگر شب به راحتی میخوابید اما صبح زود بیدار می شوید به بی خوابی صبحگاهی دچار شده اید. دلیل بی خوابی صبحگاهی افزایش هورمون کورتیزول (هورمون اســترس) می باشد.

  علاوه بر رژیم غذایی ســالم و ورزش، داروهای گیاهی زیادی برای برطرف کردن بی خوابی وجود دارد.

  Ashwagandha (Withania somnifera)

  این گیاه یکی از قدرتمند ترین گیاهان در عمل آیورودا اســت که بومی هند می باشد و از زمان های قدیم برای بیماری های مختلف اســتفاده می شده اســت. این گیاه در خانواده گوجه فرنگی اســت و میوه ای کوچک، قرمز و کشمش مانند دارد. اگر چه برگ و میوه این گیاه دارای ارزش درمانی اســت، اما ریشه آن قوی ترین اســت.

  این گیاه معمولا برای تقویت سیستم ایمنی بدن پس از بیماری اســتفاده می ش. تحقیقی در مجله پزشکی روانشناسی هند نشان می دهد این گیاه باعث کاهش اســترس مزمن می شود که با کاهش سطح کورتیزول، بدون کاهش انرژی همراه اســت.

  افرادی که از شاخ و برگ این گیاه مصرف می کنند احساس آرامش بیشتر و ذهنی آرام و با کاهش اضطراب و افسردگی ، و بی خوابی مواجه می شوند.

  اکثر مردم ۳۰۰mg از این ماده را دو بار در روز به مدت زیاد مصرف می کنند.

  پوست ماگنولیا (Magnolia officinalis)

  پوست درخت ماگنولیا، در طب چینی اســتفاده می شود و به منظور کاهش سطح کورتیزول و افزایش آرامش بدن و ذهن مصرف می شود. نه تنها این ماده تاثیر مثبت در بهبود مدت و کیفیت خواب دارد بلکه به کاهش خطر ابتلا به چاقی و دیابت نوع دو نیز کمک می کند.

  مطالعات ایتالیایی نشان میدهد پوست ماگنولیا باعث کاهش اضطراب می شود و هنگامی که عصاره پوست درخت با منیزیم ترکیب شد باعث بهبود خواب، خلق و خوی، کاهش اضطراب و افسردگی در زنان یائسه می شود.

  بهتر اســت این گیاه را پیش از خواب بخورید. تنها با یک کپسول ۲۰۰ میلی گرم در هنگام نیاز شروع کنید.

  گیاهان برای بی خوابی

  اگر از بی خوابی رنج می برید و به سختی خوابتان می برد یا از خواب می پرید بهتر اســت چای های گیاهی زیر را مصرف کنید:

  اسطوخودوس (Lavandula angustifolia, Lavandula officinalis)

  lavender essential oil1 گیاهان دارویی درمان بی خوابی

  اسطوخودوس درختچه های چوبی با عطر بسیار دلپذیر و گل های بنفش دوست داشتنی اســت. اگر چه این گیاه بومی مناطق کوهستانی دریای مدیترانه اســت، در حال حاضر در سراسر جهان از جمله ایالات متحده، اســترالیا و جنوب اروپا نیز رشد کرده اســت.

  یک فنجان چای اسطوخودوس گرم قبل از خواب راه بسیار خوبی برای افزایش آرامش و کاهش اضطراب، افسردگی، اســترس و بی خوابی می باشد. علاوه بر نوشیدن چای، سعی کنید بالش خود را به غبار اسطوخودوس آغشته کنید یا بالش خود را در حمام گرم با چند قطره از اسانس اسطوخودوس و نمک سولفات منیزیم فرو کنید.

  دیگر نکات طبیعی برای خواب راحت

  علاوه بر این گیاهان آرامش دهنده، کارهایی می توانید انجام دهید تا شب ها راحت تر بخوابید:

  • هر شب در زمانی ثابت بخوابید و بیدار شوید
  • گیاهان آرامش بخش را در اتاق خواب رشد بدهید
  • در تاریکی کامل بخوابید
  • یک پنجره را برای هوای تازه باز نگه دارید
  • از یک لامپ نمک اســتفاده کنید – اطلاعات بیشتر در مورد لامپ در اینجا ذکر شده اســت.
  • اســتفاده از تختخواب ارگانیک
  • قبل از خواب حمام آب گرم بگیرید
  • مدیتیشن کنید
  • ورزش کنید (سعی کنید صبح زودتر ورزش کنید)
  • یک مجله از چیزهایی که دوست دارید نگه دارید
  • کاهش مصرف کافئین
  • رژیم غذایی کامل
  • کاهش مصرف قند

  می توانید از گیاه شناس یا پزشک متخصص برای مصرف گیاهان دارویی مشاوره بگیرید. به خاطر داشته باشید که گیاهان فوق العاده قوی هستند و گیاهان دارویی به مقدار مناسب ضروری هستند.

  ممنون از این که این خبر را در بخش پزشکی و سلامت توما خواندید
  بخش پزشکی مجله توما مطالب زیر رو هم به شما پیشنهاد میکند


برچسب ها: گیاهان ، دارویی ، درمان ، بی ، خوابی ،